O czarnym łabędziu, łupinie orzecha, Czytaku, audiobookach i nadziei

O czarnym łabędziu, łupinie orzecha, Czytaku, audiobookach i nadziei
(czyli strategie na przetrwanie w czasie pandemii)

Czarny łabędź nadleciał

Od kilku tygodni zmieniają się nasze priorytety, warunki życia i pracy, nasze perspektywy na przyszłość - mamy stan epidemii. I nawet największym optymistom trudno dziś za pozytywne uznać towarzyszące mu ograniczenia we wszystkich sferach życia, a nade wszystko związane z nim zagrożenia zdrowotne i ekonomiczne.

Mimo że możesz mieć powody do przygnębienia, przerażenia, zagubienia, 
"Nie porzucaj nadzieje,
Jakoć się kolwiek dzieje".

Gdy "z nas Fortuna w żywe oczy szydzi"...

Głowy nie zwieszaj, szukaj sposobów, aby jak najbezpieczniej i najmniej dotkliwie przetrwać ten czas. Przestrzegaj reguł, w tym dotyczących kwarantanny, choć ani to łatwe, ani przyjemne. Daj sobie także szansę odpocząć od ponurych rozmyślań, zdystansuj się od nie najweselszej teraźniejszości. Pomyśl, że fortuna kołem się toczy, los rozdaje i razy, i uśmiechy.

I jeśli nawet niekiedy z rezerwą, irytacją podchodzisz do słyszanego zewsząd dobroradzenia, wszystko i lepiejwiedzenia, czasami skorzystaj z zasłyszanych rad. Pomóż sobie, a może i bliskim.

Ogranicz sprawdzanie wiadomości dotyczących pandemii, dbaj o odpowiednią dietę, wysypiaj się, zadbaj o aktywność fizyczną w domowych warunkach, bądź w zdalnym kontakcie z bliskimi i... zrób coś, co sprawi Ci przyjemność.

Daj szansę audiobookom

Uwierz, nawet w czasie zarazy możesz znaleźć coś, co Cię ucieszy, sprawi radość, zrelaksuje. Być może nierealnym, niepoważnym, nawet niewłaściwym wydaje Ci się, abyś w tak trudnych czasach mógł choćby pomyśleć o słuchaniu książek. Tymczasem jest to bardzo trafne i zalecane rozwiązanie, choć zapewne nie dla wszystkich.

Przekonaj się czy jest dla Ciebie.

"O Boże! ja bym mógł być zamknięty w łupinie orzecha i jeszcze bym się sądził panem niezmierzonej przestrzeni, gdybym tylko złych snów nie miewał"

I o to właśnie chodzi, aby takich koszmarów nie miewać. Dlatego warto złe sny, uporczywe myśli i smętne rozważania tłumić angażując mózg treściami słuchanych książek. Próbuj więc zagłuszać je słuchając o innych czasach, ludziach, stworzeniach, światach, przestrzeniach.

Może zaczytasz, zasłuchasz je interesującymi historiami, pięknymi opowieściami, cudzymi sprawami i marzeniami. Jasne, każdy z nas jest inny, każdemu co innego pomaga przesiedzieć w zamknięciu w "łupinie" odosobnienia, gdy nękają strapienia, "koronalęki", "wirusofrustracje". Jednak jeżeli dotychczas cieszyło Cię słuchanie audiobooków, to prawdopodobieństwo, że i teraz przyniesie Ci ono ulgę, zajmie czas i myśli, odwróci uwagę od przygnębiającej rzeczywistości, jest duże.

Miałeś może w planach przesłuchanie jakiś dzieł literackich? A może zamierzałeś wrócić do lektury, którą kiedyś czytałeś? Zrób to teraz.

Zobacz tutaj audiobooki w Bibliotece Czytaka dla osób uprawnionych

Nie porzucaj, nie rezygnuj z tego co pozytywnie Cię nastraja.

Wesprzemy Twoje starania

Jeśli jesteś posiadaczem Czytaka uprawnionym do korzystania z naszej czytakowej Biblioteki, w prosty i niewymagający specjalnej wiedzy i umiejętności sposób udostępnimy Ci z niej książki mówione przez Internet.

Skorzystaj z tej możliwości samodzielnie lub przy wsparciu bliskich. Telefonicznie lub mailowo wyjaśnimy Ci, jak pobrać audiobooki bez zbędnego opuszczania domu.

Zadzwoń lub napisz:
tel.: 22 55 909 55,
e-mail:biblioteka@czytak.com.pl

Jeśli jeszcze nie posiadasz Czytaka, zobacz na naszej stronie jak możesz go zakupić.

Zobacz tutaj jak kupić odtwarzacz audio Czytak

W czasie epidemii nadal pracujemy, realizujemy zakupowe zamówienia, serwisujemy urządzenia, przyjmujemy chętnych do grona korzystających z Biblioteki Czytaka i udostępniamy audiobooki przez Internet.

Jeżeli jesteś osobą uprawnioną (masz problemy zdrowotne uniemożliwiające czytaniem książek drukowanych), zapisz się i korzystaj ze słuchania książek mówionych z naszych bibliotecznych zasobów wynoszących ponad 8 tysięcy tytułów.

Zobacz tutaj Biblioteka Czytaka

Natomiast z uprawnieniami czy bez, skorzystasz z możliwości słuchania audiobooków w plikach MP3 odtwarzanych na Czytaku, które pobierasz z innych legalnych źródeł.

Twoim zdaniem

Ciekawi jesteśmy też Twoich literackich wyborów na obecne czasy. Niektórzy jednym tchem polecają lektury, w których na pierwszym planie, w tle lub w tytule jest epidemia, choćby takie, jak: "Miłość w czasach zarazy", "Ojciec zadżumionych", "Dżuma", "Dekameron".

Zobacz tutaj książki mówione dla uprawnionych osób w Bibliotece Czytaka

Może właśnie to te lektury są najodpowiedniejsze, a może przydałoby się zmienić temat. Co o tym sądzisz?

Jeżeli są książki, które uważasz za warte polecenia na czas trudnej koronapróby, książki które chcesz polecić także innym czytelnikom lub słuchaczom, napisz do nas:

biblioteka@czytak.com.pl

Twoje przemyślenia i propozycje literackie ku pokrzepieniu zlęknionych serc oraz pocieszeniu smętnych dusz chętnie zamieścimy na naszej stronie. Dziękujemy.

Życzymy zdrowia i gorąco zachęcamy do pozostania w domu z Czytakiem i audiobookami.

W tekście wykorzystaliśmy wprost lub pośrednio cytaty z Pieśni IX" Jana Kochanowskiego oraz z "Hamleta" Williama Shakespeare.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl