Czytanie fajne jest, słuchanie też. cz. 2

Czytanie książek fajne jest, słuchanie audiobooków też, część 2

Audiobook - daj odpocząć oczom

Skorzystanie z odtwarzacza audiobooków z książkami mówionymi, wydaje się być interesującą propozycją, gdy chcesz dać odpocząć zmęczonym oczom. Przyznaj, że czasami sam czujesz, że przydałoby się je bardziej oszczędzać, prawda?

To zamiast wgapiać się w ekran telewizora, smartfona, laptopa itp., popatrz na łąkę, taką nie z "Windowsa", i słuchaj wybranych opowieści czytanych przez ulubionego aktora.

Zmruż oczy przy audiobookach

Lubisz zasypiać przy książce? Nie jesteś jedyny.

Lektura książki przed snem wielu osobom w zasypianiu pomaga, przeszkadzają w tym niepogaszone światła.
W takiej sytuacji oczywistym rozwiązaniem jest więc nocne "audiobookowanie".
Zobacz tutaj odtwarzacz audiobooków Czytak do obsłużenia nawet z zamkniętymi oczami

Dzieci lubią i powinny słuchać książek

Więc rodzice, a nawet cała Polska czyta dzieciom.

A co jeśli natura radiowego głosu lub lektorskiego talentu i zapału rodzicom poskąpiła?
Czyż nie lepiej wówczas, aby  maluch słuchał książek audio niż książki odpuścić w ogóle? Czy nie lepiej skompletować przyzwoitą audioteczkę dla milusińskich niż zaniedbać rozbudzanie czytelniczych pasji?

Wiadomo, czym skorupka za młodu... .

Audiobook zamiast kołysanki

Aaa, aaa, a chcesz dziecięciu czytać przed snem?, a właściwie na sen?

Przy zapalonym świetle połączenie jednego z drugim może okazać się niewykonalne.

Zamiast czytać, opowiadaj.Masz z tym jakiś problem?

Cóż, jesteś rodzicem zapracowanym?, wieczorową porą zmęczonym, "padniętym".
Wieczór to dla Ciebie zdecydowanie nie pora na kolejne wyzwania, a takimi są snucie opowiastek szytych na miarę dziecięcych potrzeb i wrażliwości, które trudniejsze bywają niż bajerowanie dorosłych.

I właśnie wówczas, gdy nie starcza Ci sił, inwencji, cierpliwości do wymyślania lub odtwarzania powiastek, audiobooki niezaprzeczalnie będą bardzo na miejscu. Czyż możesz nie ulec, nie skorzystać z ich cudownej mocy usypiania?

Wspólne z dziećmi audiobooków słuchanie

Oczywiście, jako światły i świadomy rodzic wiesz, że książki mówione poratują w czytaniu, nie zastąpią w dawaniu bliskości i rodzinnego ciepła. Nie zamierzasz z tej bliskości rezygnować.

Dlatego, gdy tylko się da, przy słuchaniu książek audio pozostajesz z dzieckiem i razem z mim spędzasz ten czas. Razem słuchacie, omawiacie, tłumaczycie niezrozumiałe kwestie, razem pocieszacie Kopciuszka, przed wilkiem ostrzegacie Babcię i Czerwonego Kapturka.
Zobacz tutaj odtwarzacz MP3 Czytak z zewnętrznym głośnikiem umożliwia wspólne z dzieckiem słuchanie audiobooków

Ksionrzka czy książka

Czytając książkę nabywasz pewnych umiejętności, poznajesz znaki, uczysz się ortografii. Słuchając raczej tej umiejętności nie nabędziesz.

Ale przecież nikt nie powiedział, że musisz wyłącznie słuchać.

Book i audiobook

Niezaprzeczalnie natomiast nauka języków obcych zyskuje, zawsze zyskiwała na korzystaniu z pomocy audio. Chyba nawet zaprzysięgli przeciwnicy książek mówionych temu nie zaprzeczą.

Kiedyś książki do nauki języków nagrywane na płytach winylowych, potem na kasetach magnetofonowych. Obecnie nadal w nauce języków pomocne bywają książki audio, ale już w wersjach cyfrowych.

Audiobooki - czasem jedyna możliwość

Zapewne wiesz, że są osoby, dla których odstąpienie od czytania książek papierowych na rzecz słuchania audiobooków, nie jest kwestią wyboru. Wiesz, że słuchanie książek mówionych pozostaje dla nich jedynym sposobem zapoznawania się z literaturą.
Ograniczone możliwości, a nawet niemożność czytania, dotyczą np. osób, które z powodu choroby nie dają rady utrzymać książki w ręce, nie są zdolne do jej przekartkowania. Fizyczny ciężar książki papierowej staje się dla nich przeszkodą w samodzielnym zapoznawaniu się z treściami literackimi.

Wspierający takie osoby bliscy, w miarę swoich możliwości, starają się minimalizować dotkliwość zaistniałej sytuacji. Domyślasz się zapewne, że godzenie wielu zajęć, obowiązków nie jest dla nich proste. Niezmiernie często bywają oni pochłonięci tak licznymi zajęciami, iż nie dysponują już możliwościami poświęcania czasu także na czytanie.

W takich sytuacjach zbawiennym rozwiązaniem bywają książki audio. Ich odtwarzanie wyręcza rodzinę i przyjaciół z czytania, poprawia dobrostan osoby pozbawionej możliwości wertowania książki. W dodatku, w zależności od charakteru i intensywności niedyspozycji, to bliscy mogą obsługiwać urządzenie odtwarzające pliki MP3 bądź obsłużyć je może sama osoba zmagająca się z problemami zdrowotnymi.

Pamiętać jednak trzeba, że gdy w grę miałoby wchodzić samodzielne użytkowanie odtwarzacza audio,, niezbędne jest jego odpowiednie dobranie, takie na miarę potrzeb i możliwości przyszłego użytkownika.
Zobacz tutaj Czytak przyjazny odtwarzacz audio

Właściwie dobrane odtwarzacze audio, które pozwalają na samodzielne słuchanie książek mówionych, są także rozwiązaniem w przypadku osób, którym przy czytaniu nawet powiększony druk sprawia kłopot. Dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku, a szczególnie dla osób niewidomych, udźwiękowione odtwarzacze w komplecie z audiobookami stają się bardzo pożądanym sposobem przyswajania treści z zakresu różnych kategorii literatury.
Zobacz tutaj pisaliśmy o wyborze odtwarzaczy audio dla osób z niestandardowymi potrzebami i szczególnymi wymaganiami

Naukowcy w kwestii czytania i słuchania

Wypowiedzi naukowców potwierdzają, że zarówno czytanie, jak i słuchanie książek pobudza wyobraźnię, rozwija mózg. Co do funkcji poznawczych, to ponoć ostatnio potwierdzili oni równoważność czytania czarnodruku i słuchania audiobooków. Oba sposoby dostarczania tej samej treści, powodują podobne przetwarzanie informacji, tak samo intensywnie pobudzają aktywność mózgu. Budujące, prawda? (źródło)

Audiobooki - Rzecz gustu, prawo wyboru

Prócz tradycjonalistów wielbiących słowo pisane, prócz osób zdecydowanie przedkładających audiobooki nad drukiem, są też i tacy, tych jest najwięcej, którzy nie gardzą żadnym ze sposobów chłonięcia treści książek.

Ty również korzystasz z publikacji papierowych i cyfrowych? Doświadczasz sytuacji, w których sprawdza się audiobook, i takich, w których książka drukowana jest najbardziej pożądana?

Prawda, że dobrze, gdy  jest wybór? Korzystajmy z tego, czytajmy lub słuchajmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl